Charles Dickens

Charles John Huffham Dickens

9,2
598 ocen materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Charles Dickens

Mimo wszystkich wad jego powieści na trwałe zapisały się w historii literatury. "Twista" i "Opowieść wigilijną" zna chyba każdy, a oprócz tego napisał przecież wiele innych dobrych rzeczy - "Małą Dorrit", "Pana Pickwicka" czy "Wielkie nadzieje".

_Andrzej_

Jakich wad? Pytam z ciekawosci. Osobiscie jego proza do mnie nie przemawia, wiec ciekawa jestem zdania innych o nim. Do wyzej wymienionych dodalabym rowniez "Opowiesc o dwoch miastach" - ksiazka mniej znana u nas w kraju, aczkolwiek rownie istotna w jego dorobku, co "twist".

Metropholis

Heh, trochę śmiesznie to brzmi kiedy piszesz o jednej z najlepiej sprzedających się powieści wszech czasów "mniej znana". No ale coś w tym jest. Charlesa Dickena głównie kojarzy się z Oliverem i Ebenezerem.

DziurawaMarysia

"Opowieść o dwóch miastach" chyba cieszy się większą popularnością na Zachodzie niż u nas. Jesli była bestsellerem to z pewnością tam, bo u nas na hasło "Dickens" od razu przychodzi do głowy Opowieśc wigilijna, Twist albo Copperfield.

Metropholis

Tak, napisałem własnie to wyżej. Dziwne że jeszcze nie zrobili jakiejś głośnej ekranizacji dwóch miast, tym bardziej że to taki best-seller.

DziurawaMarysia

Przydałoby się. Nie mówiąc o tym, że miłość tragiczna, samoudręczenie, poświęcenie dla ukochanej to wypisz, wymaluj hollywoodzki melodramat, więc dziwne, że jeszcze się nie zainteresowali. Na razie co kilka lat kręcą od nowa Olivera Twista, czego kompletnie nie rozumiem patrząc na ilość ekranizacji tej powieści, które już powstały.

Metropholis

Ogólnie moim zdaniem Dickens ma ogromnego pecha do ekranizacji. Nie widziałem jeszcze jakiegoś wybitnego dzieła filmowego opartego na jego twórczości. A ten oscarowy musical "Olivier!" z '68 to jakaś profancja! I pomyśleć że to wszyło spod ręki Reeda - twórcy "Trzeciego człowieka".

DziurawaMarysia

Ja bym pochwaliła Cuarona za Wielkie nadzieje z 97 r. (ten z Hawke'iem i Paltrow) bo jakiś pomysł na film miał, plus oprawił go w piękne zdjęcia i muzykę. Ale trochę trzeba było w scenariuszu pogrzebać, żeby przełożyć to na współczesny język. Ale to tyle co mi przychodzi do głowy.

Metropholis

Fakt "Wielkie nadzieje" były niezłe ale to wciąż niewiele jak na takiego pisarza. Z Dickensem paradoksalnie najlepiej radzili sobie twórcy obśmiewający konwencje ("Opowieść wigilijna Czarnej Żmii") ewentualnie jakieś animowane wersje np.: Disneya (nie licząc wersji z '09 r.)

DziurawaMarysia

No ale wiesz, z satyrą wszystko smakuje lepiej ;) Póki co to jednak głównie BBC odświeża co kilka lat coś od niego. Czasem lepiej, czasem gorzej.

Metropholis

To była jakaś telewizyjna seria jego ekranizacji od BBC?

DziurawaMarysia

BBC mnóstwo ekranizuje powieści swoich wybitnych pisarzy.Już w latach 70. i 80. powstało tego dużo.

_Andrzej_

Uważam, że jego powieści NIE MAJA WAD, są napisane specyficznym stylem (powaga miesza się z humorem, ironią, kroplą łzy), charakterystycznym sposobem opisywania bohaterów i miejsc, dialogami, w których az iskrzy od emocji, niedopowiedzianymi a przecież istniejącymi!!!! uczuciami...
długo by tu wymieniać...
powieści są kopalnią motywów literackich, filmowych! - ot, choćby nieszczęsny Oliver Twist to prototyp biednego Harry Pottera (wg mnie lepiej skonstruowana postać to Oliwer)
a Ministerstwo Przelewania Pustego w Próżne z "Little Doritt" to wszak typowe ministerstwa dzisiejszych czasów i rządów!!!
polecam poczytać prawdziwe "perełki", czyli WSZYSTKIE opowiadania, które zostały wydane pod wspólnym tytułem "Opowieści wigilijnej" - a są bardzo piękne, choć mniej - od tej tytułowej - znane.

Uważam Karola D. za wspaniałego pisarza, adaptacje jego powieści są niezapomniane, choć różne!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones